Novela energetického zákona

Úvod » Aktuality » Novela energetického zákona

Nový energetický zákon byl dne 10.4.2015 schválen - Fotovoltaické elektrárny se budou realizovat a provozovat snadněji.

Současná situace je prakticky absurdní, nejenže dnes není šance získat jakoukoli podporu na instalaci nebo provoz fotovoltaické elektrárny, která generuje nezávislou, obnovitelnou a čistou energii, ale navíc je člověk za takovou investici státem nucen stát se podnikatelem. To znamená nutnost podávat daňové přiznání, dále majitel fotovoltaické elektrárny podává hlášení na OTE (Operátor trhu s elektřinou) a dokonce platí na podporu obnovitelných zdrojů energie i z energie, kterou si sám ze Slunce tedy z obnovitelného zdroje vyrobí. A to bez jakékoli podpory, na kterou tímto sám člověk přispívá.

Další velkou nespravedlností je fakt, že pokud člověk vlastní jednofázovou FVE, tak dochází k situacím, kdy svou vlastní čistou a drahou energii dává zadarmo do sítě a po jiné fázi ji kupuje od distributora. V České republice totiž není zavedeno tzv. součtové měření jako ve všech okolních státech, ale měření poměrové, kde se každá fáze započítává zvlášť. Stát tak de facto přispívá k destabilizaci sítě, protože nutí vlastníky FVE zatěžovat jednu fázi více a navíc poněkud okrádá vlastníky malých jednofázových FVE.

Nový zákon usnadní realizace a provoz FVE, protože už nebudete muset být jako provozovatel podnikatelem s vlastní licencí, část nespravedlnosti se odstraní, zjednoduší se administrativa. Další změnou bude platba na podporu z OZE, která se z vazby na odebranou nebo vyrobenou kWh přesouvá do poplatku za jistič.

 

Novela en.zákona

Zpět na výpis


Dalibor Skácel

Ing. Dalibor Skácel

t.: 420 605 806 635

m.: info@skacelsolar.cz

Mapa

Jizerská 237, Liberec 15

GPS: 50°46'40.15"N, 15°6'7.82"E

© 2014 Skácelsolar.cz