Nové podmínky programu Nová zelená úsporám

Úvod » Aktuality » Nové podmínky programu Nová zelená úsporám

Nová zelená úsporám – hlavní změny

Od 1. dubna spustily MŽP a SFŽP výzvy pro rodinné domy v celé ČR a pro bytové domy v Praze. U rodinných domů si mohou žadatelé požádat o dotaci v řádech stovek tisíc, pro ty bytové domy půjde až o miliony. Žádosti začne Státní fond životního prostředí ČR přijímat elektronicky od 15.5.2015.

Výše alokace je 1,1 mld. Kč, z toho 600 mil. pro rodinné domy a 500 mil. pro bytové domy v Praze

S cílem usnadnit podmínky a rozšířit počet žadatelů byli aplikovány následující změny:

  • Možnost získat příspěvek i na menší energetické úpravy s podmínkou snížení spotřeby energie min. o 20%. Např.: Výměna oken, dveří a dílčí zateplení.
  • Maximální doba trvání schválení žádosti je zkrácena na 3 týdny, 3 týdny bude mít k dispozici Fond na kontrolu dokumentace a 3 týdny na samotnou výplatu dotace.
  • Další změnou je zjednodušení výpočtu výše dotace. Nově jsou zavedeny paušály na čtvereční metr, nebo v případě oken jednotková dotace poskytovaná na čtvereční metr realizovaného opatření. Výše jednotkové dotace se liší dle typu upravované či měněné konstrukce.

Žádosti budou Státním fondem životního prostředí přijímány elektronicky od 15.5.2015. Dokumenty je třeba zanést osobně nebo zaslat na krajské pracoviště SFŽP do 5 dnů od podání elektronické žádosti.

Příjem žádostí končí 31.10.2015 nebo v případě dřívějšího vyčerpání vymezených prostředků.

 

Příslib do budoucna

Vládou schválená změna programového dokumentu NZÚ umožňuje MŽP vyhlašovat výzvy z programu NZÚ až do roku 2021. Prostředky jsou do programu získávány z aukcí emisních povolenek. Výše výnosů z této aukce záleží na mnoha faktorech, například na aktuálním kurzu CZK/EUR. Odhaduje se, že celková alokace na další výzvy by měla činit 27 md. Kč.

Od roku 2008 až do dnešního dne bylo prostřednictvím programu Nová zelená úsporám rozděleno 20,2 mld. Kč mezi 74 tis. žadatelů.

 

Shrnutí programu Nová zelená úsporám 2015

Prostředky: 1,1 mld. Kč z toho 600 mil. na rodinné domy a 500 mil. na bytové domy v Praze.

Možnost získat příspěvek i na menší energetické úpravy za podmínky snížení tepelné potřeby o minimálně 20% (např. okna + dveře + dílčí zateplení).

Možnost získat dotaci na výměnu el. topení za tepelné čerpadlo.

Možnost realizace úsporných energetických opatření v rodinných domech nad 350 m2

Úbytek administrativní zátěže – méně dokladů, ověřených kopií a papírování.

Rychlejší administrace - 3 týdny schválení žádosti, 3 týdny kontrolu dokumentace a výpočet výše dotace, 3 týdny vyplacení dotace.

Nutnost dodržení požadavků na technické parametry. Není tak potřeba používat předepsané seznamy výrobků a firem.

Výše dotace až 50% u rodinných domů a až 20% u bytových domů. Maximální výše je 5 mil. Kč u rodinných domů a 10mil. Kč u domů bytových.

V Moravském a Ústeckém kraji budou dotační částky zvýšeny o 10% (zvýhodnění se nevztahuje na dotaci na zpracování odborného posudku a zajištění odborného technického dozoru).

Kompletní podmínky jsou k dispozici od 1. dubna 2015 na stránkách programu zde.

Žádosti budou moci žadatelé podávat elektronicky od 15. května do 31. října 2015 do 12h tamtéž.

Zpět na výpis


Dalibor Skácel

Ing. Dalibor Skácel

t.: 420 605 806 635

m.: info@skacelsolar.cz

Mapa

Jizerská 237, Liberec 15

GPS: 50°46'40.15"N, 15°6'7.82"E

© 2014 Skácelsolar.cz